NSW Kendo Grading

Congratulations to our successful grading applicants from the NSW kendo grading held on the 3rd December 2017.

Please welcome our newly graded members!

6th Kyu
Anju Yoshioka
Gordon Wang
Xin Ai
William Algar-Chuklin

3rd Kyu
Minh Pham

1st Dan
Yuto Yoshioka

3rd Dan
Peter Zhu

Hi guys!

Just letting you know that there won’t be any training on Good Friday(14th April) and Easter Monday(17th April).
Training will resume on Wednesday 19th April.

Happy New Year Everyone!!
I hope everyone has had or is having a good new year/Christmas break so far!
Training is back on Wednesday 4th.
HOWEVER the schedule time has been CHANGED:
All normal venue training will now be from 8:15 – 9:45pm.

Also we will be in the Basketball Courts (across our normal venue) from 7:30 – 10:00pm on:

Wednesday 4th Jan 2017
Monday 9th Jan 2017

Wednesday 11th Jan 2017
Wednesday 18th Jan 2017
Wednesday 25th Jan 2017
Wednesday 1st Feb 2017

Additionally, Friday training will be beginning from Friday 27th January.
Thanks for a lovely year and here’s to another great one!

Best Regards,
Kathy Fan
UNSW Kendo Club Secretary

Hi everyone!
UNSW Kendo will be taking part in Unigames 2016!
This year Unigames will be held in Perth from the 25th-30th September, so please look out for it!

What is Unigames you ask?
Unigames is the largest Australian annual multisport event! It’s held every year around September/October and hosts competitions for a variety of sports!
It allows fostering of new friendships and an avenue to truly test your skills. It is definitely recommended to attend Unigames at least once in your university career!

Hi everyone!

I would like to congratulate the NSW State kendo squad on the magnificent showing at the 41st Australian Kendo Championships on the 26-27th March 2016.
The results of the competition is as follows (taken from NSWKA):
Individual categories
Men’s Kyu Individuals: 2nd- Chris Chon, 3rd- Michael Xu
Women’s Kyu Individuals: 1st- Bernadette Baduria, 2nd- Zeinab Khalife, 3rd- Gloria Mah
Men’s Dan Individuals: 1st- Jayson Chaplin, 3rd- Kelvin Tran
Women’s Dan Individuals: 1st- Jenny Song, 3rd- Vivian Yung

Team categories
Men’s Kyu team: 1st- NSW
women’s Kyu team: 1st- NSW
Men’s Dan team: 1st- NSW
Women’s Dan team: 1st- NSW1; 2nd: NSW2
Kata team: 3rd- NSW

Fighting spirit award: Elena Meshcheriakova


Congratulations to the members of our club who played an integral part in the NSW squad’s success!
Men’s Kyu Team: Yuto Yoshioka
Men’s Dan Team: Duy Pham
Women’s Dan Team: Julie Feng, Bonnie Lai